A testület működése nem biztosítja az uniós jog által megkövetelt bírói függetlenséget, mivel a tagjait megválasztó Nemzeti Bírói Tanács összetételét a végrehajtói és törvényhozói hatalmi ágak határozzák meg – áll Jevgenyij Tancsev véleményében. Ez a héten már a második eset, hogy kifogás éri a lengyel bíróságok működését az EU részéről: hétfőn az EUB a lengyel legfelsőbb bíróság tagjaira vonatkozó nyugdíjkorhatár-csökkentést minősítette az uniós jogba ütközőnek.
A két kérdés szorosan összefügg, mivel a fegyelmi kamara a bírák korai nyugdíjazásával kapcsolatos eseteket lenne hivatott kivizsgálni, és ezzel a kormányzó Jog és Igazságosság párt (PiS) által elindított igazságügyi reform fontos elemét képezi – mutat rá a Politico. Tancsev szerint a mód, ahogyan a legfelsőbb bíróság kijelöli a fegyelmi kamara tagjait, „olyan hiányosságokat mutat, amelyek veszélyeztethetik a végrehajtói és törvényhozói hatalommal szembeni függetlenségét.”
Leszek Mazur, a lengyel legfelsőbb bíróság elnöke szerint viszont az EUB főtanácsnokának véleménye „meglepő állításokat tartalmaz, amelyekkel nem értenek egyet”. Mazur hangsúlyozta, hogy a testület mentes mindenfajta politikai befolyástól, és arra is emlékeztetett, hogy Lengyelország szuverenitásának a megsértéséhez vezethet, ha a teljes EUB is magáévá tenné Tancsev főtanácsnok magánvéleményét, amely jelenleg még nem a testület hivatalos álláspontja. Az EUB-nak három hónap áll rendelkezésére, hogy kiadja hivatalos álláspontját az üggyel kapcsolatban.